İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları – 2

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları – 2

İngilizce öğrenmenin püf noktalarına bir önceki yazımda değinmiştim. Bu noktalara biraz ekleyebileceğimiz bazı maddeler var. Bu yazım da bir önceki yazımın devamı niteliğinde olacak.

Herkes en azından bir yabancı dil öğrenebilir

“Ben asla İngilizce öğrenemiyorum!” cümlesini belki de kendinize defalarca söylüyorsunuzdur. Ama hiç düşündünüz mü, hiçbir dil bilmeden dünyaya geliyor ve çevresel öğrenme ile dil öğrenmeye başlıyoruz. O halde aslında herkes ikinci bir yabancı dili de öğrenebilir. Sadece yöntem ve öğrenme yolu daha farklı olmakta. Bu yüzden bize düşen İngilizce öğrenirken gerçekçi ve sabırlı olmaktır. İngilizce öğrenmenin zaman ve sabır istediğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

Yabancı kültürlere ve kurallarına karşı rahat olun

Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda da yeni bir kültür öğrenmektir. Öğrendiğimiz dilin kültüründe bize katı gelebilecek ya da kendi kültürümüze uymayacak alışkanlık olabilir, bu kural ve alışkanlıklara karşı duyarlı olabilmeliyiz. Bu yüzden öğrendiğiniz dilin kültürüne açık olmaya ve kurallarına karşı rahat olmaya çalışın.

Sorumluluk almaktan kaçınmayın

İngilizce öğrenirken gittiğiniz kursun, eğitim aldığınız öğretmenin, kullandığınız materyallerin önemi büyüktür. Ancak en iyi öğretmenin kendiniz olduğunu unutmamak daha önemlidir. Herkes İngilizce öğrenme sürecinde kendisinden sorumludur. Bu yüzden İngilizce öğrenirken kendi amaçlarımızı tespit etmeli ve amaçlarımıza ulaştıracak çalışmaları yapmalıyız.

İngilizce öğrenme şeklinizi organize edin

Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığımız şeyleri hatırlamamıza yardı olacaktır. Texas Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, insanlar okuduklarının %10’un, duyduklarının %20’sini, gördüklerinin %30’unu, hem görüp hem duyduklarının %50’sini, söylediklerinin %70’ini, yapıp söylediklerinin %90’ını hatırlamaktadırlar. (Yolcu,2002)

İngilizce öğrenmek için faydalı olabilecek herkesten istifade edin

İngilizce öğrenirken sadece öğretmenlerden değil, faydalı olabilecek herkesten istifade etmeliyiz. O yüzden kişi, kendi düzeyinde ve üstünde İngilizce bilen herkesten öğrenecek bir şeyler olduğunu bilmelidir.

İngilizce dilinde düşünün

Anadilimiz mantığıyla düşünerek İngilizce konuşmakta hepimiz zorlanırız. Konuşurken ve düşünürken anadilimizdeki mantığı değil, İngilizce mantığıyla kurulacak cümleler ile dile getirmeye çalışmak İngilizcenin anlayışını kavramamıza ve pratik yapmamıza katkı sağlar. Günlük hayatta işlerimizi yaparken, kendi kendimize İngilizce düşünmeye çalışarak, kimseye söylemeden dahi içimizden pratik yapmak ile İngiliz dilinin mantığını kavramamız hız kazanacaktır.

İngilizce öğrenirken eğlenmeyi ihmal etmeyin

İngilizce öğrenirken çokça denenerek tekrar edilen şeylerin kalıcılığı artarken, pratikliği de hız kazanır. İngilizce öğrenirken öğrendiğimiz yeni cümleleri, deyimleri sık sık kullanmaya çalışmak bizim pratikliğimizi ve etkililiğini arttıracaktır. Bunun için şarkıları öğrenmek, melodi ile birlikte cümle kalıplarını öğrenmemizde daha faydalı olacaktır. İngilizce şiirler okumak klasikleşmiş öğrenme kalıplarımızın dışına çıkarak süreci daha keyifli hale getirecektir. Öğrenme sürecinde daha önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum hafıza teknikleri de sürece bir eğlence katabilmektedir.

 

Tüm bu ipuçlarını göz önünde bulundurarak, İngilizce öğrenmeyi daha kolay, daha eğlenceli, daha kalıcı ve daha pratik bir hale getirebilmek için, sizlerde bu ipuçlarını dikkate alarak dil öğrenme sürecinden keyif almayı deneyebilirsiniz.

 

Hepinize başarılar dilerim,

 

Kaynakça:

  1. Mehmet Yolcu, “Yabancı Dil Öğrenimi”, İnönü Üniversitesi Malatya 2002.