İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları – 1

İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları – 1

İngilizce öğrenmenin karmaşık ve zor bir süreç olduğunu her yazımda vurguladığım gibi bu yazımda da buna değinerek başlamak istiyorum. Her ne kadar zor olsa da İngilizce öğrenmenin de bazı püf noktaları vardır. Bu püf noktalar sayesinde İngilizce öğrenme sürecini daha kolay geçirebiliriz. En azından bu noktalar, süreci kendimize işkence haline getirmeden ilerlememizi sağlayacaktır.

İngilizce öğrenmek artık herkes için psiko-sosyal açıdan bir ihtiyaç hatta zorunluluk halini almışken, yurt dışına çıkarak İngilizceyi öğrenme imkânınız da yoksa aşağıda bahsedeceğim İngilizce öğrenmenin püf noktaları ile İngilizce öğrenme süreciniz daha kolay ilerleyebilecektir.

Yanlış yapma korkunuzu yenmelisiniz

İngilizce öğrenirken yapabileceğimiz kadar hata yapabiliriz; her zaman doğru konuşmak durumunda değiliz. Önemli olan yaptığımız hatalardan öğrenebilmeyi başarmaktır. Hata yapmaktan korkmanın İngilizce öğrenirken bir mantığı yoktur. İngilizce öğrenmeye başlayan kimse yoktur ki hata yapmadan öğrensin. Eğer soru sorma yeteneğimizi geliştirebilirsek, hatalarımızı İngilizce öğrenmede avantaja dönüştürebiliriz. Yanlış yaptığımız noktalarda kendimize “yanlış yaptığım yerde daha farklı nasıl yapabilirim” ya da “bu cümle şöyle söylenirse nasıl olur” gibi sorularla yanlışlarımızı düzeltmeye çalışabilir ve yanlışlarımızdan yola çıkarak doğruyu öğrenme yolunda ilerleyebiliriz.

Konuşurken anlamadığınız yerde sormaktan çekinmeyin

İngilizce öğrenme sürecinde İngilizce dinleme yaparken, başkalarının konuşmalarını dinlerken her kelimeyi yakalamak zorunda değiliz. Önemli olan ana fikri yakalamaktır. Eğer anlamadığımız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsak ya da ana fikri çıkaramamışsak, uygun bir şekilde mutlaka sormalıyız. Sorduğumuz sorular konuşmaya başlamamızda yardımcı olduğu gibi konuşmayı sürdürmemizde de yardımcı olacaktır.

İngilizceyi ilgi alanlarınızın içinde kullanın

İnsanlar ilgi alanlarına giren konulardan konuşmaktan zevk alırlar. Bize ilginç gelen, ilgi alanımıza giren şeyler neler? Bu konuyla ilgili bulabildiğimiz kadar kelime öğrenmeye çalışmalıyız. Hatta çevrenizde sürekli iletişimde olduğunuz kişilerin ilgi alaları hakkında da konuşarak farklı alanlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz. Bu yöntem kelime öğrenmemiz için oldukça etkilidir. Başkaları ile dil becerilerimiz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmeye zemin hazırlayacaktır.

Öğrenmek için konuşmaktan ve dinlemekten usanmayın

Dinleme yaparken önemli olan dinlemenin etkililiğidir. Kelimelerin telaffuzu için ve dilin ritmini yakalayabilmek için dinlemeliyiz. Karşımızdaki kişiyi dinlerken anlayamadığımız da paniğe kapılmaya gerek yoktur, anlamadığımız yerleri tekrar sormaktan çekinmemeli ve dinlemekten usanmamalıyız. Dinleme yaparken kelimenin anlamını çıkaramadığımız zamanlarda, ana fikri anlamaya çalışmalı, kelimeyi konunun içindeki anlamdan çıkarmaya çalışarak konuşmayı sürdürmeye devam etmeliyiz. Konuşma devam ettirildiği sürece konu daha da anlaşılır hale gelecektir. İngilizcenizi geliştirmek ve kelime öğrenmek için bilinçli kullanıldığı zaman oldukça faydalı olmaktadır.

İngilizce konuşan kişilerin dili kullanımlarına dikkat edin

İngilizce konuşan kişilerin dili kullanış biçimlerine, nasıl konuştuklarına dikkatle dinlemeliyiz. İngilizce konuşan kişilerin konuşma biçimlerini fark etmemiz, kelimeleri bizden farklı telaffuz ediyor olduklarını yakalamamız bizim de telaffuzumuzu geliştirerek daha doğru telaffuzla konuşma ve dinlediğimizi anlama üzerine bize çok katkısı olacaktır.

İngilizce öğrenirken not almayı ihmal etmeyin

İngilizce öğrenen kişilerin yeni bir kelime öğrendiklerinde hemen not alabilmeleri için, yanlarında birer not defteri ve kalem bulundurmaları şarttır. Not aldıkları bu kelimeleri konuşmalarında kullanmaya çalışmalıdırlar. Özellikle yeni deyim öğrenmeleri ve not etmeleri işi daha eğlenceli bir boyuta taşımaktadır. Öğrenilen bu deyimleri uygulamaya çalışmak pratiklik açısından önemlidir.

Planlı ve sistemli olarak okumalar yapın

Bütün dillerde olduğu gibi İngilizceyi öğrenmenin de en iyi yolu: Okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi bildiğimiz kelimeleri de tekrar etmiş oluruz. Okuma sayesinde öğrendiğimiz kelimeleri kullanmak, duyduğumuza anlamak daha kolay bir hal alacaktır.

Bahsi geçen 7 püf nokta İngilizce öğrenirken sizlerin daha rahat bir süreç geçirmenize katkı sağlayacaktır. İngilizce öğrenmenin püf noktalarına bir sonraki yazımda da devam ediyor olacağım. Kilit noktalara özen gösterdikten sonra İngilizce öğrenmenin daha kolay ilerlediğini göreceksiniz.

 

Kaynakça:

  1. Mehmet Yolcu, “Yabancı Dil Öğrenimi”, İnönü Üniversitesi Malatya 2002.