İngilizce Öğreniminde Doğru Bilinen 5 Yanlış

İngilizce Öğrenirken Doğru Bildiğiniz 5 Yanlış

İngilizce Öğrenirken Doğru Bildiğiniz 5 Yanlış

Yabancı dil bilmeyi istemeyen insan yoktur herhalde. Peki, birçok insanın istediği şeyi neden sadece sayılı kişiler elde eder? Aslında cevap çok açıktır: Hayata dair yaptığımız ne varsa sonucunun başarıya ulaşması için büyük emek istemektedir. Herkes eşit zaman ve emekle aynı hedefe ulaşamasa da, mutlaka bir ilerleme göreceklerdir.

İngilizce öğrenme sürecinde yaşanan sıkıntılar pek çok kişinin heveslerini kırabilir, azmine ve hedefe ilerlemesine engel olabilir. Bu süreçte kişinin öğrenme sürecinde hevesini kırarak, öğrenmeyi engelleyecek önemli etkenlerden biri de İngilizce öğrenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlardır. Doğru olduğunu duyduğumuz, inandığımız ama aslında yanlış olan kanaatlerin sonucunda yaşanan hüsran ile İngilizce öğrenememe durumuna dönüşür.

İngilizce öğrenirken doğru olduğunu bildiğiniz ama aslında boşa kürek çektiren şeylerin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Hadi bu doğru bilinen yanlışlara bir bakalım.

Yanlış 1: İngilizceyi, müzik çalardan dinlediğin bir müzik gibi dinleyerek öğrenmek mümkündür.

Doğru: Bu mit, İngilizceyi öğrenmek için bir düğmeye basılmasıyla İngilizcenin beyne yerleşmesini beklemek ya da hipnoz ile İngilizce öğrenmeye çalışmaktan farklı değildir. Dinlemeyi sadece pasif bir etkinlik olarak yaparak İngilizceyi öğreneceğini düşünmek, bir enstrümanı dinleyerek çalabileceğine inanmaktan başka bir şey değildir. İngilizce öğreniminde dinlemenin faydalı olabilmesi için, ders olarak verilen her bilgiyi çalışmak, verilen kelimeleri öğrenmek, geçmişte verilenleri hatırlamak ve bütün bu bilgileri kullanabilir hale gelmek gerekir.

Yanlış 2: Dil öğrenmek için zamanın bir önemi yok; İngilizce öğrenen kişi, zamanını istediği gibi kullanabilir:bir-iki gün atlansa da çalışma için geri dönülebilir ve bunların telafisi yapılabilir.

Doğru: Bu mite dayanarak İngilizce öğrenmek bir mucize olur. Böyle İngilizce öğrenmek disiplinsizlik işidir ve İngilizce öğrenmek disiplinli bir çalışma gerektirmektedir. Sonuca ulaşmak için düzenli ve sistematik olarak çalışma gerekmektedir. Bunun aksi aslında İngilizce öğrenmeyi zorlaştırmaktan başka bir şey değildir. Disiplinli, sistematik bir çalışma ile İngilizce öğrenebildiğinizi görmek için çok da geç sayılmaz. Bir adım atmayı deneyin. Başarabildiğinizi göreceksiniz.

Yanlış 3: Şu anda çalışılan konu zor ve büyük bir ihtimalle de önemli değildir. Şimdi bu konuyu atlayıp daha sonra dönmenin hiçbir sakıncası olmaz.

Doğru: İngilizce öğrenirken zor konularla karşılaşırız. Bunların kimileri günlük kullanımlar için önemli kimileri önemsiz olabilir. Ve bu konular bizim gözümüzde bir dağı andırabilir. Çözüm yolumuz bu dağı atlamak ve ya dağın etrafından dolaşmak değildir. Burada yapmamız gereken doğrudan o dağa tırmanmaya başlamaktır. Kolay ya da zor konu olsa da her türlü İngilizce çalışmasında düzenli bir çalışma kaçınılmazdır. Bu çalışma sistemli bir şekilde zamana yayma, konuları sindire sindire işlenerek iyi kavranması gerekmektedir. Konuları atlamak yerine, alanda uzman hocalara danışmak ve yardım almak etkili bir çalışma yöntemi olmaktadır. Aslında ne kadar zor görünse de, zamana yayıldığında ve hocalardan destek alarak rahatlıkla dağı tırmanabiliriz.

Yanlış 4: Bir yabancı dili asla, onu ana dili olarak konuşan bir insan kadar iyi konuşma, yazma, ifade etme mümkün değildir; ne kadar çalışılsa da bu başarılamaz.

Doğru: İngilizce öğrenen bir kişi, İngilizce konuşabilir, İngilizce bir metni okuyabilir, istediğini yazabilir ve anadilinden İngilizceye çeviri yapabilir bir düzeye gelebildikten sonra, anadili İngilizce olanlar, bunu zaten taktir edecektir.  İngilizce öğrenen kişilerin, öğrenme sürecinde yapacakları hatalar yargılanamaz. Aynı zamanda da aksan farkı da İngilizce öğreniminde bir problem olarak görülemez.

Yanlış 5: Bir yabancı dil için öğrendim denmez; ancak bu dili öğreneceğim zamanlar gelecek.

Doğru: Bazı zamanlarda bir endişeyi ifade etmek için kullanılan bu iki cümlede doğrudur. Ancak, doğru olan bu iki cümle yanlış bağlamda ele alınarak yorumlanırsa bu sefer doğruluğunu yitirir.  Çünkü hiçbir dil için böyle bir sınır yoktur. Yabancı dil öğrenmek, bilinmeyene doğru uzanan bir süreçtir. Bir dilde öğrenilecek şeyler her zaman vardır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın